Fizikalna terapija i kineziterapija

Istezanje misica

Jakim i ciljanim istezanjem misica,kiropraktikom,trakcijom,namestanjem atlasa koji takodje krivi i deformise vrat i kicmu i ciljanim pritiscima na deformisani deo kicme mi forsiramo da se vasa kicma vraca u normalu. Prethodno je potrebno da se jako i ciljano istegne kompletna ledjna muskulatura da bi se kicma rasteretila od pritisaka skracenih misica koji su uglavnom u spazmu i koji vas vuku u deformisani polozaj pa onda delovati na samu kicmu i krivine. Kada se kicma ispravi u svoj fizioloski polozaj i kada se misici rasterete i izjednace sa jedne i druge strane kicme potrebno je raditi ciljane i jake vezbe za jacanje ledjne muskulature da se ne bi ponovo vracali i deformisani polozaj. Svako lecenje i terapije koje ne idu tim redosledom ne daju nikakve rezultate u lecenju kicmenih oboljenja i deformacija.


ULOGA FIZIKALNE I KINEZITERAPIJE U LEČENJU KIFOZA

Fizikalna terapija je posebna medicinska disciplina koja se zasniva na primeni fizičkih agenasa u cilju lečenja. Sama reč potiče od grčkih reči physis-priroda i therapeia-lečenje. Takav naziv je dobila jer su prvobitno za lečenje korišćeni samo prirodni izvori i energija. Danas se u većini slučajeva koriste veštački izvori.

Prema agensu koji se koristi u terapiji, fizikalna terapija može biti: fototerapija (lečenje svetlošću-IR,UV,LASER); termoterapija (lečenje toplotom-glina, parafin, topao vazduh...); krioterapija (lečenje hladnoćom-hladne obloge, komprese); hidroterapija (lečenje vodom i parom); elektroterapija (lečenje raznim oblicima struja); sonoterapija (lečenje korišćenjem zvučne energije-ultrazvuk); mehanoterapija (lečenje mehaničkom energijom-ručna masaža, kiropraktika); magnetoterapija (lečenje magnetnim poljem).
U rehabilitaciji pacijenta sa kifozom, prioritet zauzimaju telesne vežbe i korekcija stava. Medjutim, ponekad se javljaju simptomi koji mogu ići u vidu bolova baš u regiji koja odgovara kifozi. Kod kifoza koje su vrlo oštrougle, može doći do kompresije kičmene moždine ili nerava koji iz nje izlaze, pa posledično do slabosti u donjim ekstremitetima ili osećaja trnjenja, mravinjanja. Mišići koji su skraćeni usled prisustva kifoze, vrlo često su i bolni, ali i u spazmu koji nastaje kao refleksni odgovor organizma na bol.

Upravo onda kada postoje ovakvi (ili slični) simptomi, indikovana je primena fizikalne terapije jer, da bi se uopšte započele vežbe, neophodno je smanjiti bol i opustiti muskulaturu. Prisustvo bola sve više pojačava spazam koji uzurpira cirkulaciju, a to dalje vodi pojačanju bola. Tako se stvara „zatvoreni krug“ koji se uspešno prekida primenom fizikalnih agenasa. Njihova suština delovanja jeste upravo poboljšanje lokalne cirkulacije i otklanjanje štetnih produkata metabolizma. Kombinacija agenasa prepisuje lekar, sprovode terapeuti, a najvažnije je održavati kontinuitet tih terapija. Najbolji efekti se postižu kada se primenjuju terapije svakodnevno po jedanput, u ciklusu od 10. Nekada je potrebno i više, zavisno od progresije simptoma. Prednost ove terapije u odnosu na ostale je u tome što se jačina nadražaja može stepenovati i tako postići efekat bez većeg opterećenja celog organizma.
pre terapije:
posle terapije:

Na sledecem videu pogldajte terapiju i vezbe za ispravljanje kicme:
izvor: Fizioterapeut, kiropraktor, atlas specijalista Bojan Lazić
http://www.kifoza.rs/

Нема коментара:

Постави коментар